Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Προικοννήσου κυρός Γεδεών. (;-1877).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Κατήγετο από τη Χρυσούπολη (Σκούταρι, Üsküdar) του Βοσπόρου. Τον Απρίλιο του 1839 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Λαμψάκου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Κυζίκου. Τον Αύγουστο του 1841 εξελέγη Μητροπολίτης Προικοννήσου. Στις 14 Ιουλίου 1853 εξελέγη Μητροπολίτης Σοφίας. Στις 19 Απριλίου 1861 παραιτήθηκε. Τον ίδιο μήνα εξελέγη για δεύτερη φορά Μητροπολίτης Προικοννήσου. Εκοιμήθη στις 12 Ιανουαρίου 1877.

 Αναθεώρηση: Δευτέρα, 23 Μαρτίου 2020.