Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Θεσσαλονίκης κυρός Νεόφυτος. (περ. 1800-1880).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νεόφυτος Βυζάντιος γεννήθηκε περί το 1800 στα Υψωμαθειά (Samatya) της Κωνσταντινουπόλεως. Υπηρέτησε ως Διάκονος του Οικουμενικού Πατριάρχου Κωνσταντίου του Α΄ (1830-1834). Στη συνέχεια υπηρέτησε σε διάφορες θέσεις στην Πατριαρχική αυλή με τελευταία αυτήν του Μεγάλου Πρωτοσυγκέλου. Στις 27 Απριλίου 1840 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Τορνόβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Άνθιμος ο Δ΄, συμπαραστατούμενος από παρεπιδημούντες στην Κωνσταντινούπολη Αρχιερείς. Στις 26 Ιουνίου 1846 παύθηκε. Διέμενε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 29 Αυγούστου 1848 αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Τορνόβου. Στις 26 Ιανουαρίου 1858 εξελέγη Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης. Υπήρξε μέλος της επιτροπής, η οποία συνέταξε τους Εθνικούς Κανονισμούς. Στις 9 Ιανουαρίου 1874 παύθηκε. Διέμενε αρχικά στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως και κατόπιν στη Χαλκηδόνα. Εκοιμήθη στη Χαλκηδόνα στις 6 Δεκεμβρίου 1880.

 Αναθεώρηση: Σάββατο, 09 Ιουλίου 2022.