Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης πρώην Ιεροσολύμων και πάσης Παλαιστίνης
κυρός Προκόπιος ο Β΄. (περ. 1790-1880).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο Προκόπιος Κουζέλης γεννήθηκε στην Αγιάσο της Λέσβου περί το 1790. Σε νεαρή ηλικία μετέβη στα Ιεροσόλυμα και εντάχθηκε στην αγιοταφιτική αδελφότητα. Το 1842 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Μαρτίου 1852 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Φιλαδελφείας. Διετέλεσε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων στη Λέσβο. Στις 15 Δεκεμβρίου 1861 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Γάζης. Από το 1860 μέχρι το 1867 διετέλεσε συνεπίτροπος με τον Πατριαρχικό Επίτροπο Μητροπολίτη Πέτρας Μελετίου και ενώ μετέπειτα ανελάμβανε κατά διαστήματα Πατριαρχικός Επίτροπος, όποτε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Κύριλλος ο Β΄ απουσίαζε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 2 Δεκεμβρίου 1872 εξελέγη τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου Ιεροσολύμων. Στις 16 Δεκεμβρίου 1872 εξελέγη Πατριάρχης Ιεροσολύμων. Στις 3 Μαρτίου 1875 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Εκοιμήθη στα Ιεροσόλυμα στις 7 Αυγούστου 1880.

 Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.