Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Σωζοαγαθουπόλεως κυρός Θεόφιλος. (;-1882).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος. Στις 28 Ιουνίου 1854 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σταγών (υπό τη Μητρόπολη Λαρίσης). Στις 12 Μαΐου 1869 εξελέγη Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης. Τον Δεκέμβριο του 1871 παύθηκε. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1872 εξελέγη Μητροπολίτης Σωζοαγαθουπόλεως. Στις 11 Φεβρουαρίου 1881 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως στις 31 Ιουλίου 1882.

 Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019.