Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Μαρωνείας κυρός Άνθιμος. (περ. 1805-1883).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε περί το 1805 στην Ηρακλείτσα (Eriklice) της Ανατολικής Θράκης. Το 1845 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ελαίας (εξελέγη τον Σεπτέμβριο του 1845), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Εφέσου. Τον Ιούνιο του 1846 εξελέγη Μητροπολίτης Στρωμνίτσης. Στις 10 Ιανουαρίου 1853 εξελέγη Μητροπολίτης Νυσσάβας. Τον Νοέμβριο του 1860 παύθηκε. Από το 1861 μέχρι τον  Ιανουάριο του 1864 διέμενε στο Άγιον Όρος. Στις 11 Σεπτεμβρίου 1865 εξελέγη Μητροπολίτης Μαρωνείας. Στις 21 Ιουλίου 1877 παύθηκε. Εκοιμήθη στην ιδιαίτερη πατρίδα του Ηρακλείτσα στις 3 Μαΐου 1883.

 Αναθεώρηση: Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2022.