Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σμύρνης κυρός Μελέτιος. (1814-1883).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Κατήγετο από την Αμάσεια του Πόντου. Γεννήθηκε το 1814. Στις 17 Ιουλίου 1845 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμισού, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αμασείας. Τον Δεκέμβριο του 1852 εξελέγη Μητροπολίτης Αγκύρας. Στις 16 Οκτωβρίου 1860 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1869 εξελέγη Μητροπολίτης Σμύρνης. Εκοιμήθη στην Επαρχία του στις 30 Δεκεμβρίου 1883. Κηδεύθηκε στις 2 Ιανουαρίου 1884 προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Φιλαδελφείας Διονυσίου μετά των Επισκόπων Ηλιουπόλεως Ταρασίου και Αρκαδιουπόλεως Ανθίμου.

 Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.