Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως κυρός Πανάρετος. (1805-1883).
(Βουλγαρική Εξαρχία).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Ιβάνωφ Μισαήκωφ γεννήθηκε το 1805 στο χωριό Πατέλι (σημερινός Άγιος Παντελεήμων Φλωρίνης). Φοίτησε στο ελληνικό γυμνάσιο του Μοναστηρίου. Υπήρξε επίσης μαθητής του Θεοφίλου Καΐρη στην Κοζάνη. Το 1843 αποφοίτησε από τη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Ιωαννίνων. Τον Μάρτιο του 1851 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Λαμψάκου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Κυζίκου. Στις 26 Ιανουαρίου 1858 εξελέγη Μητροπολίτης Ξάνθης. Στις 25 Φεβρουαρίου 1861 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως. Μετέβη στην Επαρχία του με καθυστέρηση αρκετών ετών. Το 1868 πήρε το μέρος των Βουλγάρων και συμμετείχε στις διαδικασίες για την ίδρυση της Βουλγαρικής Εξαρχίας. Στις 15 Ιανουαρίου 1872 η Ιερά Σύνοδος του Οικουμενικού Πατριαρχείου προέβη στην καθαίρεσή του. Στις 13 Μαΐου 1872 αφορίστηκε. Στις 20 Ιουνίου 1872 εξελέγη Εξαρχικός Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως. Εκοιμήθη στη Φιλιππούπολη στις 26 Νοεμβρίου 1883.

 Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.