Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ικονίου κυρός Αμβρόσιος. (1832-1889).

Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Χρηστίδης γεννήθηκε στη Νικομήδεια της Μικράς Ασίας το 1832. Υπό την προστασία του Μητροπολίτου Νικομηδείας Ανθίμου εισήχθη στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης από την οποία αποφοίτησε το 1856. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του χειροτονήθηκε Διάκονος. Υπηρέτησε ως Καθηγητής και Ιεροκήρυκας στη Θεσσαλονίκη, Διευθυντής της Ελληνικής Σχολής στο Ρύσιο της Βιθυνίας και ως Διευθυντής του Ημιγυμνασίου Χαλκηδόνος. Στις 30 Μαρτίου 1869 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Γεράσιμο και αφού έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη διορίστηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Ευφημίας Χαλκηδόνος. Στις 28 Ιουνίου 1880 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Μυρέων, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Στα τέλη Νοεμβρίου του 1880 τοποθετήθηκε Αρχιερατικώς Προϊστάμενος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως. Στις 26 Αυγούστου 1881 εξελέγη Μητροπολίτης Χίου έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Αμφιπόλεως Ιάκωβο και Σιών Γρηγόριο. Στις 22 Ιουλίου 1887 εξελέγη Μητροπολίτης Ικονίου έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Μελενίκου Προκόπιο και Βάρνης Καλλίνικο. Εκοιμήθη στο Ικόνιο στις 20 Μαρτίου 1889.