Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Χαλκηδόνος κυρός Καλλίνικος. (1825-1889).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Καλλίνικος Θωμάδης ή Θωμαΐδης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1825. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1849. Από το 1849 μέχρι το 1859 υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος και Γραμματέας της Μητροπόλεως Κυζίκου. Στις 24 Ιουνίου 1859 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Νύσσης. Από το 1869 λόγω των Βουλγαρικών αναγκάστηκε να αποχωρήσει από την επαρχία του και διέμενε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 23 Οκτωβρίου 1872 εξελέγη Μητροπολίτης Ξάνθης. Στις 4 Μαρτίου 1875 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλκηδόνος έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Άρτης Σεραφείμ και Σάμου Γαβριήλ. Εκοιμήθη στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως στις 14 Δεκεμβρίου 1889. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στον Ιερό Ναό Αγίας Ευφημίας Χαλκηδόνος στις 15 Δεκεμβρίου 1889 προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Φιλιππουπόλεως Ιωακείμ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.