Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αθηνών κυρός Προκόπιος. (1815-1889).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Προκόπιος Γεωργιάδης γεννήθηκε στο Αίγιο Αχαΐας το 1815. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ταξιαρχών Αιγιαλείας. Σε ηλικία δεκαοκτώ ετών χειροτονήθηκε Διάκονος στην Πάτρα. Σπούδασε την Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Μετά την αποφοίτησή του μετέβη για ευρύτερες σπουδές στη Γερμανία. Μετά την ολοκλήρωσή τους διορίστηκε Εφημέριος της Ελληνικής Ορθοδόξου Κοινότητος Βιέννης. Το 1851 επέστρεψε στην Αθήνα και διορίστηκε Καθηγητής στην Αρσάκειο. Στις 23 Οκτωβρίου 1852 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καρύτση Αρχιεπίσκοπος Μεσσηνίας. Στις 27 Μαΐου 1874 εξελέγη Μητροπολίτης Αθηνών. Εκοιμήθη στις 30 Ιανουαρίου 1889.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.