Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μελενίκου κυρός Προκόπιος. (;-1891).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Προκόπιος Σερραίος (Βογιατζής ή Δεσποτίδης) γεννήθηκε στο χωριό Μελενικίτσι των Σερρών. Διετέλεσε Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Δέρκων. Το 1849 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τρίκκης (εξελέγη στις 14 Μαΐου 1849). Το 1854 παύθηκε από την Επισκοπή Τρίκκης λόγω της συμμετοχής του στην επανάσταση της Θεσσαλίας εκείνου του έτους. Περιορίστηκε στην Ιερά Μονή Ιβήρων του Αγίου Όρους. Από το 1857 μέχρι το 1863 διετέλεσε Επίτροπος του Μητροπολίτου Μελενίκου Διονυσίου, ο οποίος απουσίαζε ως Συνοδικός στην Κωνσταντινούπολη. Στις 20 Σεπτεμβρίου 1863 εξελέγη Μητροπολίτης Ερσεκίου. Στις 12 Μαΐου 1875 εξελέγη Μητροπολίτης Μελενίκου. Εκοιμήθη στο Μελένικο στις 28 Αυγούστου 1891.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 26 Δεκεμβρίου 2018.