Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καλλιουπόλεως και Μαδύτου κυρός Φώτιος. (περ. 1857-1892).

Ο Φώτιος Βουγιούκας γεννήθηκε στα Δαρδανέλια περί το 1857. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1885 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί αειπαρθενίας της Θεοτόκου". Υπήρξε πνευματικό ανάστημα του Μητροπολίτου Δέρκων Καλλινίκου από τον οποίο χειροτονήθηκε Διάκονος στις 27 Δεκεμβρίου 1887. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Ηρακλείας. Επίσης υπηρέτησε ως Καθηγητής στα Βουρλά, ως Διευθυντής της Ελληνικής Σχολής Βαθυρύακος (Büyükdere), ως Καθηγητής στη Θεσσαλονίκη και στην Αδριανούπολη (1889-1891). Στις 3 Μαρτίου 1891 χειροτονήθηκε στα Θεραπειά της Κωνσταντινουπόλεως Επίσκοπος Καλλιουπόλεως και Μαδύτου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δέρκων Καλλίνικος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σισανίου Αθανάσιο και τον Επίσκοπο Τρωάδος Μεθόδιο. Εκοιμήθη στις 31 Ιανουαρίου 1892 συνεπεία οξείας περιτονίτιδος.