Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Σκοπίων κυρός Παΐσιος. (1806-1892).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Κατά κόσμον Πέτρος. Γεννήθηκε το 1806 στη Νάουσα ή το Κιλκίς. Στις 20 Νοεμβρίου 1854 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περιστεράς, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σκοπίων. Την 1 Μαΐου 1865 εξελέγη Μητροπολίτης Τσερβενού, της Επισκοπής Τσερβενού προαχθείσης τότε σε Μητρόπολη. Στις 11 Μαρτίου 1868 εξελέγη Μητροπολίτης Σκοπίων. Τον Ιούλιο του 1891 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στα Σκόπια στις 29 Νοεμβρίου 1892.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019.