Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Προικοννήσου κυρός Ιγνάτιος. (;-1893).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε στο χωριό Σκοπιά (Balıklı) της νήσου Αλώνης (Paşalimanı) της Προποντίδος. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτου Εφέσου Ανθίμου (1845-1853). Κατά την πρώτη Πατριαρχεία του Ιωακείμ του Β΄ (1860-1863) χρημάτισε Μέγας Αρχιδιάκονος των Πατριαρχείων (25 Ιανουαρίου 1860-5 Μαρτίου 1861). Στις 11 Μαρτίου 1861 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λιτίτσης. Στις 14 Ιανουαρίου 1892 εξελέγη Μητροπολίτης Προικοννήσου έχοντας συνυποψηφίους τους Πρωτοσυγκέλους των Μητροπόλεων Χαλκηδόνος και Μυτιλήνης. Εκοιμήθη στην Επαρχία του στις 4 Οκτωβρίου 1893.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2018.