Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μελενίκου κυρός Αλέξανδρος. (1840-1894).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης γεννήθηκε στη Σηλύβρια της Ανατολικής Θράκης την 1 Φεβρουαρίου 1840. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σταυρού Ιεροσολύμων το 1861. Υπηρέτησε ως Διάκονος της Εξαρχίας του Παναγίου Τάφου στη Μολδαβία. Μετά την κατάσχεση των Μοναστηριακών κτημάτων από τη Ρουμανική κυβέρνηση μετέβη στην Κωνσταντινούπολη. Υπηρέτησε ως Διευθυντής της Σχολής του Αγιοταφιτικού Μετοχίο στην Κωνσταντινούπολη μέχρι το 1873. Στις 21 Οκτωβρίου 1873 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Κυζίκου Νικόδημο. Στις 16 Δεκεμβρίου 1873 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό του Αγιοταφιτικού Μετοχίου Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Λαμψάκου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Κυζίκου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κυζίκου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τορνόβου Γρηγόριο, Μαρωνείας Άνθιμο, Βελεγράδων Άνθιμο και Παλμύρας Κύριλλο. Στις 11 Απριλίου 1880 εξελέγη Μητροπολίτης Πρεσπών και Αχριδών. Στις 11 Ιανουαρίου 1892 εξελέγη Μητροπολίτης Μελενίκου. Εκοιμήθη στο Μελένικο στις 27 Απριλίου 1894 συνεπεία ηπατικής νόσου.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 27 Οκτωβρίου 2018.