Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαριουπόλεως κυρός Γεννάδιος. (1830-1894).

Ο Γεννάδιος Σωτηριάδης ή Σχολάριος γεννήθηκε στα Εξ Μάρμαρα Κωνσταντινουπόλεως το 1830. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1854. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στα Εκπαιδευτήρια Επιβατών (Selimpaşa). Μετά από δύο έτη προσελήφθη ως Αρχιδιάκονος και Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Σμύρνης και Καθηγητής της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης. Την 1 Οκτωβρίου 1867 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Υψωμαθείων τιτουλάριος Επίσκοπος Χαριουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και Αρχιιερατικώς Προϊστάμενος Υψωμαθείων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δράμας Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Θαυμακού Χρύσανθο και Μελιτουπόλεως Ευγένιο. Το 1874 διορίστηκε Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της ενορίας Αγίου Νικολάου Γαλατά. Από το 1875 μέχρι το 1877 διετέλεσε Επίτροπος του απουσιάζοντος στην Κωνσταντινούπολη ως Συνοδικού Μητροπολίτου Λήμνου Ιωακείμ. Τον Φεβρουάριο του 1877 διορίστηκε Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της ενορίας Σωτήρος Χριστού Γαλατά. Από τον Σεπτέμβριο του 1877 μέχρι το 1879 υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Τραπεζούντος. Τον Νοέμβριο του 1880 διορίστηκε Αρχιερατικώς Προϊστάμενος Ταταούλων. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 26 Νοεμβρίου 1894. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Ταταούλων Κωνσταντινουπόλεως στις 28 Νοεμβρίου 1894 προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Βελεγράδων Δωροθέου μετά του Μητροπολίτου Ελευθερουπόλεως Διονυσίου.