Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Άρτης κυρός Σεραφείμ. (περ. 1800-1894).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Σεραφείμ Ξενόπουλος γεννήθηκε στα Ταταύλα (Kurtuluş) της Κωνσταντινουπόλεως περί το 1800. Ο πατέρας του καταγόταν από τη Νάξο και η μητέρα του από τη Χίο. Στις 24 Δεκεμβρίου 1832 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μελιτηνής Ανανία και στις 23 Φεβρουαρίου 1847 Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Αργυρουπόλεως Διονύσιο. Στις 10 Οκτωβρίου 1848 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Ταταούλων τιτουλάριος Επίσκοπος Αργυρουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και Αρχιερατικώς Προϊστάμενος Ταταούλων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νικομηδείας Διονύσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σβορνικίου Αγαθάγγελο και π. Πισιδίας Γεράσιμο. Στις 19 Απριλίου 1863  κατόπιν επιτυχών εξετάσεων (χωρίς να φοιτήσει) έλαβε το πτυχίο της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Στις 27 Ιανουαρίου 1864 εξελέγη Μητροπολίτης Άρτης. Διετέλεσε τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου Κωνσταντινουπόλεως από τις 30 Σεπτεμβρίου 1873 μέχρι την 1 Δεκεμβρίου 1873. Το 1882, μετά την κατά το προηγούμενο έτος προσάρτηση της Άρτας στην Ελλάδα, εντάχθηκε στην Εκκλησία της Ελλάδος ενώ μεγάλο τμήμα της Επαρχίας του παρέμεινε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία. Εκοιμήθη στην Άρτα στις 5 Ιανουαρίου 1894.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.