Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Δράμας και Φιλίππων κυρός Γερμανός. (περ. 1835-1896).

Ο Γερμανός Μιχαηλίδης γεννήθηκε στα Θεραπειά του Βοσπόρου περί το 1835. Σπούδασε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτου Αδριανουπόλεως Κυρίλλου (1853-1873). Κατά την δεύτερη Πατριαρχεία του Ιωακείμ του Β΄ (1873-1878) προσελήφθη στην Πατριαρχική αυλή. Υπηρέτησε ως ιδιαίτερος γραμματέας του Οικουμενικού Πατριάρχου (Απρίλιος 1874-), Δευτερεύων των Πατριαρχικών Διακόνων και κατόπιν ως Μέγας Αρχιδιάκονος. Στις 27 Ιανουαρίου 1879 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Φαναριοφερσάλων Κωνστάντιο. Στις 30 Ιανουαρίου 1879 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Δράμας και Φιλίππων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄. Εκοιμήθη στις 25 Ιουλίου 1896 ευρισκόμενος σε περιοδεία στο χωριό Γκόρνιτσα (Καλή Βρύση) της Δράμας, όπου ασθένησε αιφνιδίως. Έχει διατυπωθεί η άποψη ότι δολοφονήθηκε από μέλη του Βουλγαρικού κομιτάτου.