Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Αμίδης κυρός Διονύσιος. (;-1897).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτου Ικονίου Νεοφύτου (1849-1865) και κατόπιν ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης.  Στις 21 Φεβρουαρίου 1871 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιερισσού και Αγίου Όρους. Στις 11 Μαρτίου 1875 παύθηκε. Στις 14 Ιανουαρίου 1880 εξελέγη Μητροπολίτης Αμίδης στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Αντιοχείας. Τον Φεβρουάριο του 1883 παραιτήθηκε. Ως π. Αμίδης επανεντάχθηκε στο κλίμα του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Διετέλεσε από το 1884 μέχρι το 1886 Βοηθός της Μητροπόλεως Νεοκαισαρείας για το τμήμα Κοτυώρων (Ορντού). Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 20 Δεκεμβρίου 1897.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.