Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κορινθίας κυρός Σωκράτης. (1834-1899).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Σωκράτης Κολιάτσος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1834 (ή το 1838). Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και κατόπιν πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Γαλλία και τη Γερμανία. Νυμφεύθηκε και χειροτονήθηκε Διάκονος το 1860 και Πρεσβύτερος το 1861 από τον Αρχιεπίσκοπο Πατρών Μισαήλ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Ιερό Ναό Παναγίας Ρόμβης και στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών. Μετά την κοίμηση της συζύγου του και των δύο παιδιών του χειροθετήθηκε Αρχιμανδρίτης. Το 1863 διορίστηκε Διευθυντής της Ριζαρείου Σχολής. Στις 2 Φεβρουαρίου 1884 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης Αθηνών Αρχιεπίσκοπος Κορινθίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αθηνών Προκόπιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λαρίσης Νεόφυτο και Άρτης Σεραφείμ. Εκοιμήθη στις 15 Φεβρουαρίου 1899.