Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Πρόεδρος Κίτρους κυρός Μελέτιος. (;-1901).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Κατήγετο από τη Σίφνο. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Αδριανουπόλεως. Στις 9 Δεκεμβρίου 1860 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 10 Δεκεμβρίου 1860 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τρίκκης. Στις 18 Νοεμβρίου 1868 εξελέγη Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Μοσχονησίων Κύριλλο και τον Τριτεύοντα των Πατριαρχικών Διακόνων Κωνστάντιο. Στις 3 Απριλίου 1872 εξελέγη Μητροπολίτης Αίνου. Τον Μάρτιο του 1873 παραιτήθηκε και τον ίδιο μήνα εξελέγη Πρόεδρος της Επισκοπής Κίτρους. Το 1874 κατόπιν εις βάρος του καταγγελιών μετέβη στην Κωνσταντινούπολη. Η υπόθεσή του παραπέμφθηκε στην Επισκοπική Σύνοδο της Θεσσαλονίκης, η οποία στις 29 Μαρτίου 1875 τον έπαυσε. Διέμενε στο Άγιον Όρος μέχρι το 1882 οπότε μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Αργότερα μετέβη στην Αθήνα και διέμενε στο Πτωχοκομείο Αθηνών. Στην Αθήνα εκοιμήθη στις 25 Φεβρουαρίου 1901.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 28 Δεκεμβρίου 2020.