Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κασσανδρείας κυρός Προκόπιος. (1814-1901).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε στη Μηχανιώνα της Επαρχίας Κυζίκου το 1814. Το 1845 χειροτονήθηκε Διάκονος και υπηρέτησε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως, στον Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου Σταυροδρομίου και στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μεγάλου Ρεύματος. Στον τελευταίο Ναό υπηρέτησε επί οκταετία και ως Εφημέριος. Στις 17 Απριλίου 1855 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως, τιτουλάριος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Αρχιερατικώς Προϊστάμενος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Γαλατά. Στις 7 Μαΐου 1865 εξελέγη Μητροπολίτης Μογλενών, στις 2 Μαΐου 1877 Μητροπολίτης Βερροίας και στις 14 Απριλίου 1892 Μητροπολίτης Κασσανδρείας. Εκοιμήθη στην Επαρχία του στις 20 Ιανουαρίου 1901.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 11 Μαΐου 2018.