Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Χαλκίδος και Καρυστίας κυρός Ευγένιος. (1844-1902).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ευγένιος Δεπάστας γεννήθηκε στη Σίφνο στις 26 Δεκεμβρίου 1844. Ήταν ετεροθαλής αδελφός του Οικουμενικού Πατριάρχου Γρηγορίου του Ζ΄. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως και κατόπιν στο Βερολίνο και τη Βόννη της Γερμανίας. Το 1870 συνόδευσε τον Αρχιεπίσκοπο Σύρου Αλέξανδρο στο Λίβερπουλ της Αγγλίας όπου και χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα υπηρέτησε ως Διευθυντής της Ιερατικήε Σχολής Σύρου και ως Εφημέριος στην Αθήνα. Την 1 Αυγούστου 1893 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Αρχιεπίσκοπος Χαλκίδος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αθηνών Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Δημητριάδος Γρηγόριο και τον Επίσκοπο Θαυμακού Μισαήλ. Με Β.Δ. της 22 Ιανουαρίου 1900 οι Βόρειες Σποράδες αποσπάστηκαν από την Επισκοπή Χαλκίδος και προσαρτήθηκαν στην Επισκοπή Δημητριάδος. Με το ίδιο Β.Δ. προσαρτήθηκε στην Επισκοπή Χαλκίδος η καταργηθείσα Επισκοπή Καρυστίας. Κατόπιν τούτου ο τίτλος του Αρχιεπισκόπου Ευγενίου μεταβλήθηκε από "Χαλκίδος" σε "Χαλκίδος και Καρυστίας". Εκοιμήθη στη Χαλκίδα στις 29 Ιουλίου 1902.