Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Καισαρείας κυρός Ιωάννης. (1834-1902).

Ο κατά κόσμον Πρόδρομος Αναστασιάδης γεννήθηκε στο Ιντζέσου της Επαρχίας Καισαρείας στις 3 Μαΐου 1834. Έμεινε ορφανός από πατέρα σε ηλικία δύο ετών. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1859. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1858 από τον Σχολάρχη της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Κωνσταντίνο και Πρεσβύτερος το 1872 από τον επίσης Διευθυντή της Θεολογικής Σχολής Χάλκης Μητροπολίτη Αγχιάλου Βασίλειο. Ως Διάκονος επισκέφθηκε το Άγιον Όρος και τα Ιεροσόλυμα και κατόπιν υπηρέτησε επί δύο έτη ως διδάσκαλος στην Σχολή της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Καισαρείας. Στη συνέχεια φοίτησε επί δύο έτη στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Από την Αθήνα μετέβη στα Στρασβούργο όπου εξασκήθηκε στη Γαλλική και Γερμανική γλώσσα. Το 1865 μετέβη στη Χαϊδελβέργη της Γερμανίας όπου έμεινε για ένα εξάμηνο και κατόπιν μετέβη στη Γοττίγγη (Γκέτινγκεν) του Ανοβέρου. Τον Σεπτέμβριο του 1867 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και διορίστηκε Καθηγητής της Μεγάλης του Γένους Σχολής. Το 1872 έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Άνθιμο τον ΣΤ΄. Το 1875 μετέβη στη Βόνη της Γερμανίας ως εκπρόσωπος του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο εκεί Συνέδριο των Παλαιοκαθολικών. Τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους διορίστηκε Διευθυντής της Μεγάλης του Γένους Σχολής. Στις 21 Μαΐου 1878 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Καισαρείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Εφέσου Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ηρακλείας Ιωαννίκιο, Κυζίκου Νικόδημο, Νικαίας Σωφρόνιο, Χαλκηδόνος Καλλίνικο, Τορνόβου Γρηγόριο, Δημητριάδος Γρηγόριο, Φαναριοφερσάλων Κωνστάντιο και Χαλεπίου Δωρόθεο. Επί των ημερών του ιδρύθηκε το 1882 η Ροδοκανάκειος Ιερατική Σχολή Καισαρείας. Διετέλεσε τοποτηρητής του Οικουμενικού Θρόνου από τις 14 Νοεμβρίου 1886 μέχρι τις 23 Ιανουαρίου 1887. Εκοιμήθη στις 28 Απριλίου 1902.