Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σκοπίων κυρός Φιρμιλιανός. (1852-1903).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ντράτζιτς γεννήθηκε στο Σάμπατς στις 20 Αυγούστου 1852 (ή 22 Αυγούστου 1851). Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πετκόβιτσας (στην Επισκοπή Συρμίου σήμερα). Σπούδασε τη Θεολογία στις Θεολογικές Σχολές Βελιγραδίου, Χάλκης και Αθηνών. Επίσης σπούδασε Φιλοσοφία στην Πράγα. Υπηρέτησε ως Καθηγητής και Διευθυντής στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Το 1883 του προσφέρθηκε η θέση του Μητροπολίτη Σερβίας αλλά δεν την αποδέχθηκε. Το 1891 μετέβη στο Σικάγο όπου διέμεινε μέχρι το 1897 και από εκεί πήγε στην Κωνσταντινούπολη. Τον Σεπτέμβριο του 1897 κατ επιταγή της Σερβικής κυβερνήσεως διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σκοπίων. Στις 19 Οκτωβρίου 1899 εξελέγη Μητροπολίτης Σκοπίων έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη Ρασκοπρεσρένης Διονύσιο και τον Αρχιμανδρίτη Απόστολο Χριστοδούλου, Διευθυντή της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Ωστόσο λόγω αντιδράσεων η χειροτονία του καθυστέρησε. Χειροτονήθηκε στις 15 Ιουνίου 1902 στην Ιερά Μονή της Θεοτόκου Σκαλωτής (στη Μητρόπολη Αίνου). Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χίου Κωνσταντίνος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βοδενών Νικόδημο και Λιτίτσης Νικηφόρο. Εκοιμήθη στο Βελιγράδι στις 7 Δεκεμβρίου 1903, όπου είχε μεταβεί προς επίσκεψη του αδελφού του, προτιθέμενος στη συνέχεια να μεταβεί στη Βιέννη και από εκεί στο Κάρλσμπαντ. Ωστόσο προσβλήθηκε από ημιπληγία, εξαιτίας της οποίας κατέστη παράλυτος και αναγκάστηκε να διακόψει το ταξίδι του στο Βελιγράδι, όπου και εκοιμήθη. Ενταφιάστηκε στα Σκόπια στις 12 Δεκεμβρίου 1903.