Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Φιλαδελφείας κυρός Διονύσιος. (περ. 1814-1904).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε στην Κρήνη (Τσεσμέ) της Μικράς Ασίας περί το 1814. Χειροτονήθηκε προ του 1849 (ίσως το 1847) τιτουλάριος Επίσκοπος Ευδοξιάδος. Στις 27 Μαΐου 1849 εξελέγη Επίσκοπος Παραμυθίας (υπό τη Μητρόπολη Ιωαννίνων). Στις 14 Ιουνίου 1869 παύθηκε. Στις 2 Οκτωβρίου 1869 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Στις 31 Αυγούστου 1887 παύθηκε. Εκοιμήθη στην Κρήνη όπου εφησύχαζε τον Ιούνιο του 1904.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.