Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ίμβρου κυρός Φιλόθεος. (1844-1904).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Φιλόθεος Κωνσταντινίδης γεννήθηκε στα Ταταύλα της Κωνσταντινουπόλεως στις 24 Δεκεμβρίου 1844. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1869 έχοντας ήδη χειροτονηθεί Διάκονος και αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η Αγγλικανική εκκλησία και η μετά της Ορθοδόξου Ανατολικής Εκκλησίας ένωσις". Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Διδάσκαλος Ταταούλων (1869-1871) και ως Γραμματέας του Α΄ Πατριαρχικού Γραφείου (1871-1877). Στις 12 Δεκεμβρίου 1877 εξελέγη Μητροπολίτης Ξάνθης έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Αμβρόσιο Χρηστίδη και Φιλάρετο Βαφείδη. Στις 13 Δεκεμβρίου 1877 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Καλλίνικο. Στις 17 Δεκεμβρίου 1877 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ξάνθης. Στις 26 Αυγούστου 1885 εξελέγη Μητροπολίτης Κορυτσάς. Στις 30 Απριλίου 1893 εξελέγη παμψηφεί Μητροπολίτης Διδυμοτείχου, έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Λήμνου Αθανάσιο και Βιζύης Ιερόθεο. Την 1 Αυγούστου 1896 εξελέγη Μητροπολίτης Δράμας έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Αργυρουπόλεως Χαρίτωνα και π. Μυριοφύτου Νικόδημο. Στις 18 Μαΐου 1902 εξελέγη Μητροπολίτης Ίμβρου με 8 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Συνάδων Ευγένιο (3 ψήφοι) και τον Διάκονο και Ιεροκήρυκα του Ιερού Ναού Αγίας Ευφημίας Χαλκηδόνος Φώτιο Γεωργιάδη (1 ψήφος). Εκοιμήθη στην Ίμβρο στις 27 Νοεμβρίου 1904.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 27 Οκτωβρίου 2018.