Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Πρόεδρος Ιερισσού και Αγίου Όρους κυρός Ιωακείμ. (περ. 1847-1906).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιωακείμ Αναστασιάδης ή Παπαναστασίου γεννήθηκε περί το 1847 στη Μηχανιώνα (Çakılköy) της Επαρχίας Κυζίκου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1877 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί της ενότητος του ανθρωπίνου γένους" και έχοντας ήδη χειροτονηθεί Διάκονος. Υπήρξε ανεψιός του Μητροπολίτη Κασσανδρείας Προκοπίου. Το 1886 διορίστηκε Μέγας Αρχιμανδρίτης των Πατριαρχείων. Στις 21 Μαρτίου 1888 εξελέγη παμψηφεί Επίσκοπος Πολυανής έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Ερυθρών Άνθιμο και Μελιτουπόλεως Ευγένιο. Στις 10 Απριλίου 1888 χειροτονήθηκε στη Θεσσαλονίκη Επίσκοπος Πολυανής. Στις 18 Ιουλίου 1892 εξελέγη Μητροπολίτης Στρωμνίτσης και Τιβεριουπόλεως. Στις 18 Μαρτίου 1899 εξελέγη Πρόεδρος Ιερισσού έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Μελιτουπόλεως Ιωακείμ και Δαφνουσίας Παρθένιο. Στις 7 Νοεμβρίου 1906 παύθηκε. Εκοιμήθη στη Θεσσαλονίκη όπου νοσηλευόταν στις 7 Δεκεμβρίου 1906.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Ιουλίου 2018.