Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καμπανίας κυρός Ιλαρίων. (1850-1907).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιλαρίων Μακαρώνης γεννήθηκε στις Κυδωνίες της Μικράς Ασίας το 1850. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Εφέσου. Στις 18 Μαρτίου 1890 χειροτονήθηκε στη Θεσσαλονίκη Επίσκοπος Ιερισσού και Αγίου Όρους. Στις 16 Ιανουαρίου 1899 παύθηκε. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Βοδενών κατά τη διάρκεια της συνοδικής θητείας του Μητροπολίτη Βοδενών Νικοδήμου (6 Ιουνίου 1902-1903) και της Μητροπόλεως Δυρραχίου κατά τη διάρκεια της συνοδικής θητείας του Μητροπολίτη Δυρραχίου Προκοπίου (1904-1905). Στις 8 Νοεμβρίου 1906 εξελέγη Επίσκοπος Καμπανίας. Εκοιμήθη στις 6 Ιουνίου 1907.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 19 Ιουνίου 2018.