Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Πρόεδρος Γάνου και Χώρας κυρός Κωνστάντιος. (1837-1907).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Κωνστάντιος Ισσακίδης γεννήθηκε στο Κοντοσκαλί της Κωνσταντινουπόλεως το 1837. Αφού χειροτονήθηκε Διάκονος προσελήφθη στην Πατριαρχική αυλή το 1863. Υπηρέτησε ως Τριτεύων των Πατριαρχικών Διακόνων μέχρι τις 4 Δεκεμβρίου 1868 οπότε εξελέγη Επίσκοπος Τρίκκης. Στις 5 Δεκεμβρίου 1868 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Μελέτιο. Στις 6 Δεκεμβρίου 1868 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τρίκκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Γρηγόριος ο ΣΤ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κυζίκου Νικόδημο, Δέρκων Νεόφυτο, Βερροίας Σωφρόνιο, Δράμας Αγαθάγγελο, Σωζοαγαθουπόλεως Προκόπιο και Κορυτσάς Νεόφυτο. Στις 19 Φεβρουαρίου 1876 εξελέγη Μητροπολίτης Φαναριοφερσάλων, στις 30 Απριλίου 1880 Μητροπολίτης Καστορίας, στις 3 Σεπτεμβρίου 1883 Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας και στις 15 Ιουλίου 1895 Μητροπολίτης Βερροίας. Στις 3 Ιουνίου 1906 εξελέγη προεδρικώς Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας. Τον Αύγουστο του 1906 παραιτήθηκε και εφησύχαζε στην Κωνσταντινούπολη. Εκοιμήθη στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως στις 26 Αυγούστου 1907.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 05 Οκτωβρίου 2018.