Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Νευροκοπίου κυρός Νεόφυτος. (περ. 1828-1907).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νεόφυτος Κυδωνιεύς γεννήθηκε περί το 1828 στις Κυδωνίες της Μικράς Ασίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Ηρακλείας επί Μητροπολίτου Παναρέτου (1848-1878). Στις 24 Οκτωβρίου 1872 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Επίσκοπος Βράτζης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Τορνόβου Γρηγόριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ικονίου Σωφρόνιο και Ξάνθης Καλλίνικο. Τον Ιούλιο του 1882 εξελέγη Επίσκοπος Καμπανίας. Στις 19 Ιουνίου 1892 παραιτήθηκε για οικονομικούς λόγους και λόγους ηλικίας και αποσύρθηκε στην Ιερά Μονή Ιβήρων του Αγίου Όρους. Στις 13 Ιουνίου 1895 εξελέγη παμψηφεί Μητροπολίτης Νευροκοπίου έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους π. Μυριοφύτου Νικόδημο και Ναζιανζού Πανάρετο. Στις 20 Ιουνίου 1900 παραιτήθηκε και αποσύρθηκε και πάλι στην Ιερά Μονή Ιβήρων του Αγίου Όρους όπου και εκοιμήθη στις 21 Δεκεμβρίου 1907.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 05 Οκτωβρίου 2018.