Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Μαρωνείας κυρός Κωνστάντιος. (+ 06-01-1908).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Κωνστάντιος Γαζής γεννήθηκε το 1830 στη Σινώπη του Πόντου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1856 έχοντας ήδη χειροτονηθεί Διάκονος. Από την αποφοίτησή του μέχρι το 1863 διετέλεσε Γραμματέας και ταμίας του Μητροπολίτη Νικομηδείας Διονυσίου. Στη συνέχεια διετέλεσε Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτη Αμασείας Σωφρονίου. Τον Φεβρουάριο του 1865 διορίστηκε Δευτερεύων των Πατριαρχικών Διακόνων και στις 2 Απριλίου 1870 προήχθη σε Μέγα Αρχιδιάκονο. Στις 18 Απριλίου 1873 εξελέγη Μητροπολίτης Κασσανδρείας έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Κλαυδιουπόλεως Κλήμη και Χαριουπόλεως Γεννάδιο. Στις 19 Απριλίου 1873 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Ικονίου Σωφρόνιο. Στις 22 Απριλίου 1873 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Κασσανδρείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Άνθιμος ο ΣΤ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικομηδείας Διονύσιο, Τορνόβου Γρηγόριο, Βιδύνης Παΐσιο, Άρτης Σεραφείμ, Αίνου Δωρόθεο, Ρασκοπρεσρένης Μελέτιο, Βελεγράδων Άνθιμο και Γάνου και Χώρας Γρηγόριο. Στις 14 Απριλίου 1892 εξελέγη Μητροπολίτης Σηλυβρίας. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1900 εξελέγη παμψηφεί Μητροπολίτης Μαρωνείας έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Μογλενών Ιωαννίκιο και Ελευθερουπόλεως Διονύσιο. Το 1902 παύθηκε. Εκοιμήθη αιφνιδίως στην Κωνσταντινούπολη στις 6 Ιανουαρίου 1908.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 10 Ιουνίου 2018.