Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Νευροκοπίου κυρός Νικόδημος. (1846-1908).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νικόδημος Χατζηχρήστου γεννήθηκε στα Δαρδανέλλια (Τσανάκαλε) στις 6 Νοεμβρίου 1846. Από το 1860 μέχρι το 1871 διέμενε στα Ιεροσόλυμα. Το 1871 εισήλθε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης υπό την προστασία του Μητροπολίτη Κυζίκου Νικοδήμου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1877 έχοντας ήδη τον Μάρτιο του ίδιου έτους χειροτονηθεί Διάκονος. Κατόπιν υπηρέτησε για δύο έτη ως δάσκαλος στη Σχολή της Μονής Βατοπαιδίου και άλλα δύο έτη ως δάσκαλος στα Δαρδανέλλια. Το 1881 προσελήφθη ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης Αμβροσίου. Το 1890 διορίστηκε Εφημέριος της Κοινότητος Μακροχωρίου της Μητροπόλεως Δέρκων. Το 1895 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τρωάδος (εξελέγη στις 4 Νοεμβρίου 1895), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δέρκων. Στις 27 Ιουνίου 1900 εξελέγη Μητροπολίτης Νευροκοπίου έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Παμφίλου Μελισσηνό και Ευδοξιάδος Δωρόθεο. Στις 7 Αυγούστου 1903 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη ύστερα από μακροχρόνια νόσο στις 22 Απριλίου 1908.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 10 Ιουλίου 2018.