Ο Σεβασμιώτατος Επίσκοπος Θηβών και Λεβαδείας κυρός Ιερώνυμος. (1849-1909).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιερώνυμος Βλαχάκης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1849. Καταγόταν από τον Κάλαμο Αττικής. Σπούδασε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή και κατόπιν στη Θεολογική Σχολή Αθηνών, την οποία ωστόσο δεν κατόρθωσε να αποπερατώσει για λόγους οικογενειακούς και οικονομικούς. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Ιουνίου 1871 και Πρεσβύτερος το 1872 από τον Αρχιεπίσκοπο Σύρου Αλέξανδρο. Το 1880 εγκαταστάθηκε στον Πειραιά όπου υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Καθηγητής. Την 1 Ιουλίου 1901 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς Επίσκοπος Θηβών και Λεβαδείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αθηνών Προκόπιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Δημητριάδος Γρηγόριο και Λαρίσης Αμβρόσιο. Εκοιμήθη αιφνιδίως στην παραλία του χωριού Δομβραίνα της Βοιωτίας στις 5 Σεπτεμβρίου 1909.