Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης κυρός Κωνστάντιος. (1841-1910).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Κωνστάντιος Ματουλόπουλος γεννήθηκε στο ακατοίκητο σήμερα χωριό Πάδη ή Πάδες (Βογγόπετρα) των Σερβίων Κοζάνης το 1841. Αποφοίτησε από τη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών το 1872. Διάκονος χειροτονήθηκε από τον Μητροπολίτη Σερβίων και Κοζάνης Ευγένιο. Το 1874 προσελήφθη ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης Ιωακείμ. Στις 7 Μαρτίου 1876 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά Θεσσαλονίκης Επίσκοπος Αρδαμερίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Ιωακείμ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βοδενών Ιερόθεο, Κασσανδρείας Κωνστάντιο και τους Επισκόπους Καμπανίας Ιερεμία, Πολυανής Μελέτιο και π. Αρδαμερίου Άνθιμο. Στις 29 Ιουλίου 1889 εξελέγη Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης. Στις 30 Απριλίου 1892 εξελέγη Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως. Στις 31 Μαΐου 1894 αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Σερβίων και Κοζάνης. Εκοιμήθη στην Κοζάνη στις 14 Ιουνίου 1910.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 04 Μαρτίου 2018.