Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Ιωαννίνων κυρός Σωφρόνιος. (περ. 1822-1910).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Τριαντάφυλλος Χρηστίδης γεννήθηκε περί το 1822 στο χωριό Σκοπιά της νήσου Αλώνης της Προποντίδος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1849 έχοντας ήδη χειροτονηθεί Διάκονος της Μητροπόλεως Φιλαδελφείας. Μετά την αποφοίτησή του υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Άρτης κοντά στον γέροντά του Μητροπολίτη Άρτης Σωφρόνιο. Στις 4 Μαΐου 1863 εξελέγη Μητροπολίτης Βερροίας λαβών 8 ψήφους εκ των 12 ενώ 4 ψήφους έλαβε ο Επίσκοπος Αργυρουπόλεως και καμία ψήφο ο Επίσκοπος Λεύκης Ιλαρίων. Χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Βερροίας στις 19 Ιουνίου 1863 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως. Στις 26 Μαΐου 1869 εξελέγη Μητροπολίτης Ιωαννίνων και στις 25 Σεπτεμβρίου 1889 Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης. Το 1891 κατά τη διάρκεια μεγάλης πυρκαγιάς καταστράφηκε το Μητροπολιτικό Μέγαρο και τα φιλανθρωπικά καταστήματα της Ελληνικής Ορθοδόξου Κοινότητος Θεσσαλονίκης. Στις 20 Απριλίου 1893 παραιτήθηκε και εφησύχαζε στο Άγιον Όρος. Στη συνέχεια μετέβη στην Κωνσταντινούπολη και στις 23 Φεβρουαρίου 1895 εξελέγη Μητροπολίτης Λέρου έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες π. Ερσεκίου Ιγνάτιο και π. Δισκάτης Ιωαννίκιο. Στις 29 Μαΐου 1897 εξελέγη Μητροπολίτης Νικαίας με 6 ψήφους, έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Βερροίας Κωνστάντιο (4 ψήφοι) και Σηλυβρίας Κωνστάντιο (1 ψήφος). Στις 22 Μαΐου 1902 αποκαταστάθηκε με εκκλησιαστική πράξη (χωρίς να γίνει εκλογή) στη Μητρόπολη Ιωαννίνων. Την 1 Ιουνίου 1906 παραιτήθηκε και εφησύχαζε στην Αθήνα όπου και εκοιμήθη στις 15 Νοεμβρίου 1910.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2018.