Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Κορυτσάς κυρός Χρύσανθος. (περ. 1840-1911).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Χρύσανθος γεννήθηκε περί το 1840 στην Κωνσταντινούπολη από γονείς καταγομένους από την Ανατολική Μικρά Ασία (Ανατολία). Υπηρέτησε ως Εφημέριος της Ενορίας Παναγίας Καφατιανής Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1874 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Κωνσταντίνου Υψωμαθείων Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Αβύδου και Αρχιερατικώς Προϊστάμενος του ίδιου Ναού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κυζίκου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λαρίσης Ιωακείμ και τον Επίσκοπο Αναστασιουπόλεως Κύριλλο. Τον Ιούλιο του 1881 διορίστηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αδριανουπόλεως για το τμήμα Σαράντα Εκκλησιών. Στις 29 Ιανουαρίου 1885 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νευροκοπίου έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Σκοπέλου Παύλο και τον Αρχιερατικό Επίτροπο Βριούλων Αρχιμανδρίτη Άνθιμο Πελτέκη. Επί των ημερών του το 1887 η Αρχιεπισκοπή Νευροκοπίου προήχθη σε Μητρόπολη. Στις 20 Οκτωβρίου 1888 εξελέγη Πρόεδρος της Επισκοπής Λέρνης έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Αμίδης Διονύσιο και τον Διάκονο Διονύσιο Χαρικλή. Στις 23 Νοεμβρίου 1888 η Επισκοπή Λέρνης προήχθη σε Μητρόπολη με τον τίτλο "Λέρου και Καλύμνου". Στις 21 Ιουλίου 1894 παραιτήθηκε. Στις 26 Ιουλίου 1894 εξελέγη Μητροπολίτης Κορυτσάς. Στις 13 Μαρτίου 1895 παραιτήθηκε και έκτοτε εφησύχαζε στα Υψωμάθεια της Κωνσταντινουπόλεως. Εκοιμήθη στα Εθνικά Νοσοκομεία Κωνσταντινουπόλεως στις 14 Οκτωβρίου 1911.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.