Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρδαμερίου κυρός Δωρόθεος. (1862-1911).

Ο Δωρόθεος Μοσχίδης γεννήθηκε στη Χώρα (Hoşköy) των Γανοχώρων της Ανατολικής Θράκης το 1862. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1890, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι οι περί νηστείας θεσμοί συνάδουσι προς το πνεύμα της Εκκλησίας και την αποστολικήν παράδοσιν". Υπηρέτησε στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας στο Κάιρο και κατόπιν (1890) στη Μητρόπολη Σμύρνης ως Πρωτοσύγκελος. Τον Σεπτέμβριο του 1896 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος. Στις 5 Νοεμβρίου 1896 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ευδοξιάδος έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Σμάραγδο Χατζηευσταθίου, Προϊστάμενο του Ιερού Ναού Παναγίας Νεοχωρίου Κωνσταντινουπόλεως και Πλάτωνα Αϊβαζίδη, Πρωτοσύγκελο της Μητροπόλεως Λήμνου. Στις 10 Νοεμβρίου 1896 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Ευφημίας Χαλκηδόνος τιτουλάριος Επίσκοπος Ευδοξιάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Ιωακείμ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γάνου και Χώρας Διονύσιο, Λιτίτσης Βασίλειο, π. Δισκάτης Ιωαννίκιο και π. Μογλενών Καλλίνικο. Το 1897 τοποθετήθηκε Βοηθός της Μητροπόλεως Εφέσου. Στις 22 Ιουνίου 1901 εξελέγη Επίσκοπος Αρδαμερίου έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Κώου Παύλο και τον Διευθυντής της Ιερατικής Σχολής Ιωαννίνων Επίσκοπο Περιστεράς Μελέτιο. Εκοιμήθη στη Θεσσαλονίκη στις 13 Μαΐου 1911.