Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Μογλενών κυρός Καλλίνικος. (περ. 1820-1911).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε στη Ραιδεστό της Ανατολικής Θράκης περί το 1820. Υπηρέτησε επί πολλά έτη ως αντιπρόσωπος του Παναγίου Τάφου στην Κρήτη. Στις 2 Απριλίου 1872 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Τζιβαλίου Κωνσταντινουπόλεως, τιτουλάριος Επίσκοπος Ελαίας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Διδυμοτείχου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Διδυμοτείχου Διονύσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ίμβρου Παΐσιο και π. Νεοκαισαρείας Ιερόθεο. Στις 9 Οκτωβρίου 1876 εξελέγη Μητροπολίτης Δεβρών. Το 1880 παραιτήθηκε. Στις 11 Νοεμβρίου 1881 εξελέγη Μητροπολίτης Μογλενών. Το 1891 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στη Χάλκη των Πριγκηποννήσων όπου εφησύχαζε στις 28 Απριλίου 1911.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 23 Νοεμβρίου 2017.