Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ανέων κυρός Κωνσταντίνος. (περ. 1840-1912).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε στη Μάδυτο της Ανατολικής Θράκης περί το 1840. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Εφέσου. Την 1 Νοεμβρίου 1875 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Εφέσου Αγαθάγγελο. Στις 2 Νοεμβρίου 1875 χειροτονήθηκε στις Κυδωνίες τιτουλάριος Επίσκοπος Μυρίνης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Εφέσου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Εφέσου Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μοσχονησίων Παΐσιο και Χριστουπόλεως Ταράσιο. Στις 9 Μαΐου 1883 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ανέων έχοντας συνυποψηφίους τον ιεροδιδάσκαλο Κυδωνιών Κύριλλο Παπαδόπουλο και τον ιεροδιδάσκαλο Μυτιλήνης Ιλαρίωνα Μακαρώνη. Στις 2 Νοεμβρίου 1902 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 23 Ιουνίου 1912.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.