Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος πρώην Κωνσταντινουπόλεως,
Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κυρός Άνθιμος ο Ζ΄. (1832-1913).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Άγγελος Τσάτσος γεννήθηκε στο χωριό Πλησιβίτσα της Επαρχίας Φιλιατών της Ηπείρου το 1832 (ή το 1828). Διάκονος χειροτονήθηκε από τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων Παρθένιο (1854-1869). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1861. Μετά την αποφοίτησή του επέστρεψε στα Ιωάννινα όπου υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Καθηγητής στη Ζωσιμαία Σχολή. Στις 13 Ιουλίου 1869 χειροτονήθηκε στα Ιωάννινα Επίσκοπος Παραμυθίας. Στις 11 Οκτωβρίου 1877 εξελέγη Μητροπολίτης Αίνου. Στις 15 Οκτωβρίου 1888 εξελέγη Μητροπολίτης Αγχιάλου αλλά δεν αποδέχθηκε την εκλογή και στις 17 Νοεμβρίου 1888 παύθηκε. Στη συνέχεια εγκαταστάθηκε στα Ιωάννινα όπου ιδιώτευε. Στις 15 Ιουλίου 1893 εξελέγη Μητροπολίτης Κορυτσάς έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Κίτρους Λεόντιο και π. Κίτρους Ιωαννίκιο.  Στις 21 Ιουλίου 1894 εξελέγη Μητροπολίτης Λέρου. Στις 20 Ιανουαρίου 1895 εξελέγη Οικουμενικός Πατριάρχης με 9 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τον Πατριάρχη π. Κωνσταντινουπόλεως Ιωακείμ τον Γ΄ (6 ψήφοι) και τον Μητροπολίτη Δρυϊνουπόλεως Γρηγόριο (0 ψήφοι). Στις 29 Ιανουαρίου 1897 παραιτήθηκε. Έκτοτε εφησύχαζε στο Σισλή της Κωνσταντινουπόλεως όπου και εκοιμήθη στις 5 Δεκεμβρίου 1913.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2018.