Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πτολεμαΐδος κυρός Μιχαήλ. (1855-1914).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Μιχαήλ Τριανταφυλλίδης γεννήθηκε στο χωριό Ρέιζ Ντερέ της Επαρχίας Κρήνης το 1855. Σπούδασε τη Θεολογία στις Θεολογικές Σχολές Σταυρού Ιεροσολύμων και Χάλκης, από την οποία αποφοίτησε το 1890, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι το δόγμα περί ασπίλου συλλήψεως αγίας Άννης αντιφάσκει προς την Αγίαν Γραφήν και την διδασκαλίαν της Ορθοδόξου Εκκλησίας". Μετά την αποφοίτησή του υπηρέτησε ως Διάκονος της Επισκοπής Κρήνης και έπειτα ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Εφέσου στη Μαγνησία. Το 1897 διορίστηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Παναγίας της Καφατιανής στον Γαλατά της Κωνσταντινουπόλεως και το 1899 Εφημέριος του Ιερού Ναού Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μεγάλου Ρεύματος Κωνσταντινουπόλεως. Στις 11 Ιουλίου 1900 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως έχοντας συνυποψηφίους τον Προϊστάμενο Τζιβαλίου Αρχιμανδρίτη Φιλόθεο Μιχαηλίδη και τον Διευθυντή της Ιερατικής Σχολής Καισαρείας Αρχιμανδρίτη Γερβάσιο Σαρασίτη. Στις 23 Ιουλίου 1900 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μεγάλου Ρεύματος τιτουλάριος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της Κοινότητος Μεγάλου Ρεύματος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βερροίας Κωνστάντιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σηλυβρίας Κωνστάντιο και Ελευθερουπόλεως Διονύσιο. Τον Δεκέμβριο του 1906 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και υπηρέτησε με τον ίδιο τίτλο ως Πατριαρχικός Επίτροπος Άνω Αιγύπτου. Στις 3 Αυγούστου 1908 εξελέγη Μητροπολίτης Πτολεμαΐδος με έδρα τη Μίνια της Άνω Αιγύπτου. Εκοιμήθη στο Κάιρο στις 9 Νοεμβρίου 1914.