Ο Σεβασμιώτατος Επίσκοπος Ναυπακτίας και Ευρυτανίας κυρός Σεραφείμ. (1839-1914).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Σεραφείμ Δομβοΐτης γεννήθηκε στο χωριό Χάστια του Δήμου Θίσβης της Επαρχίας Θηβών το 1839. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Δομβούς (στη Βοιωτία). Χειροτονήθηκε Διάκονος και κατόπιν σπούδασε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Μετά το πέρας των σπουδών του χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Κορινθίας Σωκράτη. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στην Κόρινθο και την Τρίπολη και Ιεροκήρυκας στην Άρτα. Στις 7 Ιουλίου 1901 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ευρυτανίας. Δυνάμει του Ν. ΓΥΛΔ της 16-11-1909 η Επαρχία Ναυπακτίας ενώθηκε και πάλι με την Επισκοπή Ευρυτανίας, από την οποία είχε αποσπαστεί το 1899. Έτσι ο τίτλος του Επισκόπου Σεραφείμ μεταβλήθηκε σε "Ναυπακτίας και Ευρυτανίας". Εκοιμήθη στη Ναύπακτο στις 23 Φεβρουαρίου 1914.