Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Κασσανδρείας κυρός Ιωάννης. (1850-1915).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιωάννης Χατζηαποστόλου γεννήθηκε στην Ίμβρο το 1850. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1876 αφού υπέβλαε διατριβή με τίτλο "Ότι κατά τον Απόστολον Παύλον διά της εν Χριστώ πίστεως της δι αγάπης ενεργουμένης καθίσταταί τις δίκαιος". Μέχρι το 1878 υπηρέτησε ως Καθηγητής στη Φιλιππούπολη. Στη συνέχεια πηρέτησε ως Δευτερεύων των Πατριαρχικών Διακόνων (1878-1883) και ως Μέγας Αρχιδιάκονος του Οικουμενικού Πατριαρχείου (1883-1885). Στις 27 Ιανουαρίου 1885 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λιτίτσης Ιγνάτιο. Στις 30 Ιανουαρίου 1885 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Επίσκοπος Παραμυθίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ιωαννίνων Σωφρόνιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγκύρας Γεράσιμο, Βιζύης Κωνστάντιο, Δεβρών Άνθιμο και Λιτίτσης Ιγνάτιο. Στις 12 Αυγούστου 1893 εξελέγη Μητροπολίτης Δισκάτης έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο π. Κίτρους Ιωαννίκιο και τον Μητροπολίτη π. Κώου Παύλο. Στις 15 Μαΐου 1896 μετά την κατάργηση της Μητροπόλεως Δισκάτης παύθηκε και εγκαταστάθηκε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 29 Μαΐου 1897 εξελέγη Μητροπολίτης Λέρου και Καλύμνου με 9 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Μυρέων Γερμανό (1 ψήφος) και τον Αρχιμανδρίτη Σεραφείμ Σκαρούλη (1 ψήφος). Στις 8 Αυγούστου 1903 εξελέγη Μητροπολίτης Κασσανδρείας με 10 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Δυρραχίου Προκόπιο (1 ψήφος) και π. Μελενίκου Κωνσταντίνο (1 ψήφος). Στις 3 Ιουλίου 1907 παραιτήθηκε και αποσύρθηκε στο Άγιον Όρος. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη όπου είχε μεταβεί για περίθαλψη της υγείας του στις 5 Ιουνίου 1915.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 31 Οκτωβρίου 2018.