Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σερρών κυρός Απόστολος. (1856-1917).

Ο Απόστολος Χριστοδούλου γεννήθηκε στο χωριό Άγιοι Θεόδωροι της Ίμβρου το 1856. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1881, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί προορισμού, κατά Καλβινιστών". Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1882 μετέβη για ευρύτερες σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Μετά την επιστροφή του διορίστηκε Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης και στις 31 Αυγούστου 1899 Σχολάρχης αυτής. Στις 6 Φεβρουαρίου 1890 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Σηλυβρίας Γερμανό. Στις 7 Ιουλίου 1901 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως με 10 ψήφους έχοντας τυπικά συνυποψηφίους τον Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής Χάλκης αρχιμανδρίτη Αγαθάγγελο Κωνσταντινίδη (1 ψήφος) και τον Διευθυντή των Σχολών Αμισού Αρχιμανδρίτη Γερβάσιο Σαρασίτη (1 ψήφος). Στις 8 Ιουλίου 1901 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος της Θεολογικής Σχολής Χάλκης τιτουλάριος Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ιωαννίνων Γρηγόριο, Μηθύμνης Στέφανο, Μεσημβρίας Χαρίτωνα και Βάρνης Πολύκαρπο. Στις 29 Ιουνίου 1906 εξελέγη Μητροπολίτης Βερροίας και στις 26 Αυγούστου 1909 Μητροπολίτης Σερρών. Κατέβαλε άοκνες προσπάθειες για την προστασία του χριστιανικού πληθυσμού της Επαρχίας του από τις βαρβαρότητες των Νεοτούρκων αλλά και για την προστασία του άμαχου τουρκικού πληθυσμού από τις θηριωδίες των Βουλγάρων κατά τις πρώτες ημέρες της κατάληψης των Σερρών από τους Βουλγάρους το 1912. Τον Απρίλιο του 1913 μαζί με τον Βοηθό του Επίσκοπο Χριστουπόλεως Αμβρόσιο συμπαραστάθηκαν στους προσβληθέντες από χολέρα χριστιανούς των Σερρών. Εκοιμήθη περιορισμένος στη Μητρόπολη στις Σέρρες κατά τη δεύτερη Βουλγαρική κατοχή της πόλης διαρκούντος του Α΄ παγκοσμίου πολέμου στις 14 Ιανουαρίου 1917.