Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος και Δομενίκου κυρός Νεόφυτος. (1871-1917).

Ο Νεόφυτος Ευαγγελίδης γεννήθηκε στη Συγή της Βιθυνίας το 1871. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1896. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτου Προύσης Ναθαναήλ, ως Διευθυντής της ιερατικής σχολής Καισαρείας, ως Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Ξάνθης στην Καβάλα και ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Κυριακής Κοντοσκαλίου Κωνσταντινουπόλεως. Στις 14 Φεβρουαρίου 1905 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Καισαρείας Γερβάσιο. Στις 22 Αυγούστου 1910 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Ελασσώνος και Δομενίκου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μυτιλήνης Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλαδελφείας Προκόπιο και Κολωνείας Πολύκαρπο. Εκοιμήθη στις 28 Ιανουαρίου 1917 συνεπεία καρδιακής νόσου.