Ημερολόγιο συμβάντων |
Ε.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ
ΡΩΣΙΑΣ
Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κ. Τύχων.
19-10-1897.
Έδρα Μόσχα.
α) Βικάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Κρουτίτσης Ιωάσαφ. 09-12-1912. (Εκλογή 11-10-1919, από Κολόμνας).
Επίσκοποι
-
Ο Βερεγίας Σίλβεστρος.
04-04-1910.
-
Ο Σερπουχώβου Αρσένιος.
08-06-1914.
-
Ο Βολοκολάμσκ Γερμανός.
14-09-1919.
β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Αγαθάγγελος.
10-09-1889.
Έδρα Γιαροσλάβ.
-
Ο Βλαδίμης και
Σούγιας Σέργιος.
25-02-1901. Έδρα Βλαδίμη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ριαζάν
και Ζαράισκ Ιωάννης. 28-04-1902. (+ 14-10-1919).
Έδρα Ριαζάν.
-
Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ευδόκιμος. 04-01-1904.
Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.
Επίσκοποι
-
Ο Τούλας και
Βενιώβου Ιουβενάλιος.
24-08-1914.
Έδρα Τούλα.
Σημείωση: Το 1919 η Ι.Ε. Τούλας και Μπελιώβου μετωνομάστηκε
σε "Τούλας και Βενιώβου".
-
Ο Τβερ και Κάσιν Σεραφείμ.
14-12-1914. (Εκλογή 29-11-1919, από Στάριτσας).
Έδρα Τβερ.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Θεοφάνης.
31-05-1915.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο Σμολένσκ και Δορογκομπούη (χηρεύει). Τοποτηρητής ο π. Αλάσκας
Φίλιππος.
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Κοστρομά και Γκάλιτς (χηρεύει).
Έδρα Κοστρομά.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Ούγκλιτς Ιωσήφ.
15-03-1909. Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Βιασμά
Παύλος. 24-06-1912. (+ 1919).
Βικάριος της Ι.Ε. Σμολένσκ.
-
Ο
Μιχαηλώβου Μητροφάνης. 15-07-1912. (Εκλογή 03-05-1919, από Μούρομ).
Βικάριος της Ι.Ε. Ριαζάν.
-
Ο
Μακαριέβου και Ούνζας Σεβαστιανός.
08-09-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Κοστρομά.
-
Ο Ρυμπίνσκ Κορνήλιος.
05-07-1915.
Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Σουσδαλίας Παύλος.
23-04-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Κασίρας Κορνήλιος.
17-09-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Τούλας.
-
Ο Περεγιασλάβας Ζαλέσκι Δαμιανός.
29-04-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Μπαλάχνας Πέτρος.
02-02-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο Μούρομ
Σεραφείμ. 12-03-1919. (Εκλογή 03-05-1919, από Μιχαηλώβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Στάριτσας Βόρις.
21-11-1919. (Εκλογή 09-12-1919, από Γιουρέβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Τβερ.
-
Ο Μπορώβου Αλέξιος.
01-12-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Καλούγας.
-
Ο
Λουκογιανώβου Νικόλαος. 22-12-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο
Γεωργιέβου Πόλσκη Ιερόθεος. 26-12-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Αρχαγγέλου και
Χολμογκόρης Ναθαναήλ.
29-02-1904. (Προαγωγή 07-04-1919).
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Βιάτκας και Σλομποδά Νίκανδρος.
10-07-1905.(Προαγωγή 07-04-1919). Έδρα Βιάτκα.
Επίσκοποι
-
Ο Βελίκι Ουστιούνγκ και Ούστ Βίμσκ Αλέξιος.
05-09-1904.
Έδρα Βελίκι Ουστιούνγκ.
-
Ο Βόλογδα και Τότμας Αλέξανδρος.
12-12-1904.
Έδρα Βόλογδα.
-
Ο Ολονέτς
και Πετροζαβόδσκ Ευγένιος. 16-12-1907. (Εκλογή 17-11-1919, από
Γιουρέβου-Πόλσκη).
Έδρα Πετροζαβόδσκ.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Βέλσκ Αντώνιος.
17-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Βόλογδα.
-
Ο
Καργκοπόλ Βαρσανούφιος.
26-08-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Ολονέτς.
-
Ο Πινέγκας Παύλος.
19-03-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αρχαγγέλου.
-
Ο Σλομποδά Νικόλαος.
16-06-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Βιάτκας.
-
Ο Ουρζούμ Βίκτωρ.
26-12-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Βιάτκας.
δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία
και τη Βαλτική.
Μητροπολίτες
-
Ο Νοβγορόδου και
Παλαιάς Ρωσίας Αρσένιος. 28-02-1899.
Έδρα Νόβγκοροντ.
-
Ο
Πετρουπόλεως και Γκντώβου Βενιαμίν. 24-01-1910.
Έδρα Πετρούπολη.
Επίσκοποι
-
Ο Φινλανδίας και
Βιμπόργου Σεραφείμ.
07-09-1914.
Έδρα Βίμποργκ.
-
Ο Πσκώβου και Πορχώβου (χηρεύει).
Έδρα Πσκώβ.
-
Ο Ρίγας και Μιτάβας (χηρεύει).
Έδρα Ρίγα.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Παλαιάς Ρωσίας Δημήτριος. 02-02-1903. (Εκλογή 1919, από π. Ριαζάν.
Προαγωγή αυθημερόν).
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Νάρβας Γεννάδιος.
27-09-1909.
Βικάριος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως.
-
Ο Τιχβίν Αλέξιος. 28-04-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο Λούγκας Αρτέμιος.
30-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
-
Ο Ρεβάλης
Πλάτων. 31-12-1917. (+ 14-01-1919).
Βικάριος της Ι.Ε. Ρίγας.
-
Ο Όχτας
Σίμων. 03-06-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βορόνεζ και
Ζαντόνσκ Τύχων. 02-02-1892.
Έδρα Βορόνεζ.
-
Ο Πένζας και
Σαράνσκ Ιωάννης.
11-02-1912. Έδρα Πένζα.
-
Ο Κούρσκ και Ομπογιάνου Θεοφάνης.
15-12-1913.
Έδρα Κούρσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Ταμπώβου Ζηνόβιος.
11-12-1911. Έδρα Ταμπώβ.
-
Ο Ορέλ και Σέβσκ Σεραφείμ.
03-04-1916.
Έδρα Ορέλ.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κρασνοσλομπόδσκ Γρηγόριος.
11-07-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Πένζας.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Οστρογκόζσκ Βλαδίμηρος.
09-05-1887.
Βικάριος της Ι.Ε. Βορόνεζ.
-
Ο Σάτσκ
Παύλος. 21-11-1897. (Εκλογή 28-11-1919, από Κοζλώβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Ταμπώβου.
-
Ο Γέλετς Αμβρόσιος.
31-07-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Ορέλ.
-
Ο Μπελγορόδου Απολλινάριος.
22-10-1917. (Εκλογή 11-06-1919, από Ρίλσκ).
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
-
Ο Νόβο Οσκόλ Σεραφείμ. 1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.
Μητροπολίτες
-
Ο Καζάν και
Σβιάζσκ Ιάκωβος. 28-04-1891.
Έδρα Καζάν.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Σιμπίρσκ και Συζράν Βενιαμίν. 26-10-1897.
Έδρα Σιμπίρσκ (Ουλιανώβσκ).
-
Ο Σαμάρας και
Σταυρουπόλεως Φιλάρετος. 20-12-1898. (Εκλογή 13-05-1919, από π.
Αστραχανίου).
Έδρα Σαμάρα.
-
Ο
Αστραχανίου και Τσαρέβου Μητροφάνης. 11-02-1907. (+ 23-06-1919).
Έδρα Άστραχαν.
Επίσκοποι
-
Ο Σαρατώβου και
Πετρώβου Δοσίθεος. 18-01-1909.
Έδρα Σαράτωβ.
-
Ο Τσαρίτσιν Δαμιανός.
26-04-1916.
Έδρα Τσαρίτσιν (Βολγογκράδ).
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Αλατίρσκ Τύχων. 26-05-1903.
Βικάριος της Ι.Ε. Σιμπίρσκ.
-
Ο Μαμαντίς (χηρεύει).
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιστοπόλεως Ανατόλιος.
29-06-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
-
Ο Βόλσκ
Γερμανός. 11-02-1918. (+ 10-10-1919).
Βικάριος της Ι.Ε. Σαρατώβου.
-
Ο Μπαλασώβου Νήφων.
23-04-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Σαρατώβου.
-
Ο
Ενοταέβου Ανατόλιος. 21-09-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Αστραχανίου.
ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.
Μητροπολίτες
-
Ο Καυκάσου και Σταυρουπόλεως Αγαθόδωρος. 28-02-1888. (Προαγωγή
07-04-1919. + 18-07-1919).
Έδρα Σταυρούπολη.
-
Ο Ντον και Νοβοτσερκάσκ Μητροφάνης. 29-01-1906.
(Προαγωγή 07-04-1919).
Έδρα Νοβοτσερκάσκ.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Μαύρης Θαλάσσης
και Νοβορωσίσκ Σέργιος. 12-02-1899. (Εκλογή Μάιος 1919, από
Σουχούμης. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Νοβορωσίσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Βλαδικαυκάσου
και Μοζντόκ Μακάριος. 18-03-1901.
Έδρα Βλαντικαυκάς.
-
Ο Ροστόβου και
Ταϊγανίου Αρσένιος.
22-10-1910. (Εκλογή 24-05-1919, από Ταϊγανίου). Έδρα Ροστώβ να Ντονού.
Σημείωση: Η Ι.Ε. Ροστόβου και Ταϊγανίου ιδρύθηκε στις
24-05-1919 με απόσπαση από την Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
-
Ο Καυκάσου και Σταυρουπόλεως Μιχαήλ.
03-07-1911. (Εκλογή 31-07-1919, από Αλεξανδρόβσκογε).
Έδρα Σταυρούπολη.
-
Ο Κουμπάν και Αικατερινοδάρ (χηρεύει). Έδρα Αικατερινοδάρ.
Σημείωση: Στις 18-06-1919 το Βικαριάτο του Κουμπάν προήχθη σε
αυτοτελή Επισκοπή.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Αρμαβίρ
Συμεών. 1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Κρασνοδάρ.
-
Ο Αλεξανδρόβσκογε (χηρεύει).
Βικάριος της Ι.Ε. Σταυρουπόλεως.
η) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ορενβούργου και
Τουργκάη Μεθόδιος.
02-06-1894.
Έδρα Ορενμπούργκ.
-
Ο Ουράλσκ και Νικολαέβου Τύχων.
14-01-1901.
Έδρα Ουράλσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Ουφάς
και Μενζελίνσκ Ανδρέας. 04-10-1907.
Έδρα Ουφά.
-
Ο
Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης Γρηγόριος.
21-11-1908.
Έδρα Σβερδλόφσκ.
-
Ο Σαραπούλ και
Γελάμπουγκας Αλέξιος.
26-12-1916. (Εκλογή 20-05-1919, από Σλομποδά).
Έδρα Σαραπούλ.
-
Ο Πέρμης και Κουνγκούρ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σολικάμσκ Βαρλαάμ. Έδρα Πέρμη.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Ζλατούστ Νικόλαος.
28-05-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Ουφάς.
-
Ο
Σολικάμσκ Βαρλαάμ. 15-06-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.
θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Όμσκ και
Παυλουπόλεως Σίλβεστρος. 16-01-1911.
Έδρα Όμσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Μπίησκ και Αλτάισκ Ιννοκέντιος.
03-04-1905.
Έδρα Μπίησκ.
Σημείωση: Το 1919 το Βικαριάτο του Μπίησκ προήχθη σε αυτοτελή
Επισκοπή.
-
Ο Ακμόλας Γαβριήλ.
25-07-1910. (Εκλογή 1919, από Μπαρναούλης).
Έδρα Ακμόλα.
Σημείωση: Το 1919 το Βικαριάτο της Ακμόλας προήχθη σε αυτοτελή
Επισκοπή.
-
Ο Τσελιάμπινσκ και
Τριάδος Διονύσιος.
06-08-1912. (Εκλογή 30-09-1919, από Κοσταναή).
Έδρα Τσελιάμπινσκ.
-
Ο Τόμσκ και Αλτάισκ (χηρεύει).
Έδρα Τόμσκ.
-
Ο Τομπόλσκ και Σιβηρίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μπερεζώβου Ειρήναρχος.
Έδρα Τομπόλσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Σεμιμπαλαντίνσκ Κυπριανός.
04-12-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Όμσκ.
-
Ο
Πετροπαυλώβου Μεθόδιος. 10-02-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Όμσκ.
-
Ο Μπερεζώβου Ειρήναρχος.
16-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Τομπόλσκ.
ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην
Άπω Ανατολή.
Επίσκοποι
-
Ο Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Μιχαήλ.
30-08-1907.
Έδρα Βλαδιβοστόκ.
-
Ο Ζαβαϊκάλης και
Νερτσίνσκ Μελέτιος.
22-11-1908.
Έδρα Τσιτά.
-
Ο Γιακουτίας και
Βιλιούϊσκ Ευθύμιος. 18-03-1912.
Έδρα Γιακούτσκ.
-
Ο
Ιενεσέης και Κρασνογιάρσκ Ναζάριος.
01-07-1912.
Έδρα Κρασνογιάρσκ.
-
Ο Αμούρ
και Μπλαγοβέσενσκ Ευγένιος. 20-01-1913.
Έδρα Μπλαγοβέσενσκ.
-
Ο
Ιρκούτσκ και Βερχολένσκ Ζωσιμάς. 10-08-1914. Έδρα Ιρκούτσκ.
-
Ο
Καμτσάτκας και Πετροπαυλώβου Νέστωρ. 16-10-1916.
Έδρα Πετροπαυλώφσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Κίρενσκ Βόρις.
24-06-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Ιρκούτσκ.new
ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία.
Μητροπολίτες
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας Αντώνιος.
07-09-1897. Έδρα Κίεβο.
-
Ο
Χερσώνος και Οδησσού
Πλάτων. 03-06-1902.
Έδρα Οδησσός.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ταυρίδος και
Συμφεροπόλεως Δημήτριος.
23-04-1902.
Έδρα Συμφερόπολη.
-
Ο Βολυνίας και
Ζιτόμιρ Ευλόγιος. 12-01-1903.
Έδρα Ζιτόμιρ.
-
Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας Θεοφάνης.
22-02-1909.
Έδρα Πολτάβα.
Επίσκοποι
-
Ο Αικατερινοσλάβ και
Μαριουπόλεως Ερμογένης. 09-05-1910. (Εκλογή 1919, από Αξάη).
Έδρα Αικατερινοσλάβ (Δνεπροπετρώβ).
-
Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και
Βρατσλάβας Ποιμήν. 13-02-1911. Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Τσερνιγόβου και
Νιέζιν Παχώμιος. 30-08-1911.
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο Χαρκόβου και Αχτύρκας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μίνσκ Γεώργιος. Έδρα Χάρκοβο.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιγκιρίν Νικόδημος.
11-11-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Βλαδίμης Βολυνίας Θαδδαίος.
21-12-1908.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο Τσερκάσσι Ναζάριος.
31-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Ουμάν Δημήτριος.
31-10-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο
Πριλούκη Θεοφύλακτος. 24-04-1911. (Εκλογή 1919, από
Ελισαβετουπόλεως).
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο
Ελισάβετγκραδ Αλέξιος. 08-12-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.
-
Ο
Κανέβου Βασίλειος. 06-08-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο Νικολαγέβου Προκόπιος.
30-08-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.
-
Ο Οστρόγκ Αβέρκιος.
29-06-1915.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο Σουμύ
Μητροφάνης. 05-06-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Χαρκόβου.
-
Ο Αλεξανδρόβσκ και Παυλουπόλεως Ευλάμπιος.
30-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
-
Ο
Μαριουπόλεως Ανδρέας. 1917. (Εκλογή 1919, από Θεοδοσίας).
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
-
Ο
Βολτσάνσκ Αλέξιος. 14-10-1918. (+ 1919).
Βικάριος της Ι.Ε. Χαρκόβου.
-
Ο Βιννίτσης Αμβρόσιος.
22-10-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο
Μπάλτας Γεράσιμος. 1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Σεβαστουπόλεως Βενιαμίν.
10-02-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Τσυρικής.
-
Ο Στάροντουμπ Νικόλαος.
15-11-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Τσερνιγόβου.
-
Ο Λεμπέντιν Βαρλαάμ.
1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
ιβ) Αρχιερείς στην Πολωνία και τη Λευκορωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Βαρσοβίας και
Βιστούλα Σεραφείμ. 10-04-1905.
Έδρα Βαρσοβίας.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Γροδνό και
Μπρέστ Μιχαήλ. 31-01-1899.
Έδρα Γροδνό.
-
Ο
Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Κωνσταντίνος. 29-07-1901.
Έδρα Μογιλιέβ.
-
Ο
Μίνσκ και Τουρώβου Γεώργιος, 01-07-1906.
Έδρα Μίνσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ
Ιννοκέντιος. 29-06-1906. Έδρα Βίτεμπσκ.
-
Ο
Πολεσίας και Πίνσκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κρεμένετς Διονύσιος. Έδρα Πίνσκ.
-
Ο Χέλμ και Λιούμπλιν (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μπιελοστόκ Βλαδίμηρος.
Έδρα Χέλμ.
-
Ο Λιθουανίας και Βίλνας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κοβνό Ελευθέριος.
Έδρα Βίλνα.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Μπιελοστόκ Βλαδίμηρος.
03-06-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Γροδνό.
-
Ο Κοβνό Ελευθέριος.
21-08-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας.
-
Ο Γομέλ Βαρλαάμ.
13-01-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Μογιλιέβου.
-
Ο Κρεμένετς Διονύσιος.
21-04-1913.
-
Ο Ντβίνας Παντελεήμων. 02-06-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Πόλοτσκ.
-
Ο Σλούτσκ Μελχισεδέκ.
08-09-1916. (Εκλογή 26-06-1919, από Λαδόγκας).
Βικάριος της Ι.Ε. Μίνσκ.
ιγ) Εξαρχία Καυκάσου.
Μητροπολίτης
-
Ο Τιφλίδος και
Έξαρχος Καυκάσου Κύριλλος. 06-08-1904.
Έδρα Τιφλίδα.
ιδ) Αρχιερείς στην Κεντρική Ασία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Τασκένδης και Τουρκεστάν Ιννοκέντιος. 14-12-1903.
Έδρα Τασκένδη.
Επίσκοποι
-
Ο Σουπουργκάν και Ούρμιας Ηλίας.
25-01-1904. Έδρα Ούρμια Περσίας.
-
Ο Μπακού και
Κασπίας Παύλος.
01-10-1914. (Εκλογή Ιανουάριος 1919, από π. Μιχαηλώβου).
Έδρα Μπακού.
Σημείωση: Η Ι.Ε. Μπακού ιδρύθηκε το 1919.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Σεμιρέτσι και
Βέρνης Σωφρόνιος. 10-06-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Τασκένδης.
ιε) Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.
Επίσκοποι
-
Ο Αλεουτίων
και Βορείου Αμερικής Αλέξανδρος.
15-11-1909.
Έδρα Νέα Υόρκη.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Πιττσβούργου και των Καρπαθορώσων Στέφανος. 07-08-1916.
Έδρα Πίτσμπουργκ.
-
Ο Μπρούκλιν Ευθύμιος.
31-05-1917.
Διά τους Αραβόφωνους Ορθοδόξους.
ιστ) Λοιποί Αρχιερείς εν Υπερορία.
Επίσκοποι
-
Ο Πεκίνου και Κίνας Ιννοκέντιος.
03-06-1902.
Έδρα Πεκίνο.
-
Ο Τόκιο και Ιαπωνίας Σέργιος.
06-11-1905.
Έδρα Τόκιο.
ιζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π. Ολονέτς
και Πετροζαβόδσκ Μισαήλ. 20-02-1883. (+ 1919).
-
Ο
π. Μόσχας και Κολόμνας Μακάριος. 12-02-1884.
-
Ο π.
Ουφάς και Μενζελίνσκ Χριστοφόρος. 25-05-1887.
-
Ο π. Αικατερινβούργου
και Ιρμπίτσκης Βλαδίμηρος. 20-12-1887.
-
Ο π.
Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Γεδεών. 12-01-1892.
-
Ο π.
Χερσώνος και Οδησσού Ναζάριος. 24-10-1893.
-
Ο π.
Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Πιτιρίμ. 17-07-1894.
-
Ο π. Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ιωακείμ. 14-01-1896.
-
Ο
π. Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Ευσέβιος. 26-01-1897.
-
Ο π. Ιρκούτσκ και
Βερχολένσκ Σεραφείμ. 23-08-1898.
-
Ο π.
Αμούρ και Μπλαγοβέσενσκ Ιννοκέντιος. 09-02-1899. (+ 23-10-1919).
-
Ο π.
Τούλας και Μπελιώβου Παρθένιος. 10-10-1899.
-
Ο π. Δημητρώβου Τρύφων.
01-07-1901.
-
Ο π. Αικατερινοσλάβ και Μαριουπόλεως Αγαπητός.
07-04-1902. (Παύση 02-01-1919).
-
Ο π. Ουφάς και
Μενζελίνσκ Μιχαίας.
19-05-1902.
-
Ο π.
Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Αντωνίνος. 02-03-1903.
-
Ο π. Σμολένσκ και
Δορογκομπούη Θεοδόσιος. 23-03-1903. (Παύση 1919).
-
Ο π. Σαραπούλ και Γελάμπουγκας Παλλάδιος. 06-12-1903. (Παύση
20-05-1919).
-
Ο π.
Βλαδίμης και Σούγιας Αλέξιος. 30-05-1904. (Άρση καθαιρέσεως 1919. +
Νοέμβριος 1919).
-
Ο π.
Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης Σεραφείμ. 02-01-1905.
-
Ο π.
Κοστρομά και Γκάλιτς Ευγένιος. 27-11-1905.
-
Ο π. Πσκώβου και
Πορχώβου
Ευσέβιος. 28-05-1906. (Παύση 1919).
-
Ο π. Κισινιώβου
και Χοτίνσκ Αναστάσιος. 29-06-1906. (Παύση 1919).
-
Ο π. Τόμσκ
και Αλτάισκ Ανατόλιος.
10-12-1906. (Παύση 1919).
-
Ο π. Ορέλ και
Σέβσκ Γρηγόριος. 09-05-1907.
-
Ο π.
Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Ιωαννίκιος. 30-09-1907. (Παύση 17-11-1919).
-
Ο π. Κουμπάν
και Κρασνοδάρ Ιωάννης. 03-02-1908. (Παύση 14-11-1919)
-
Ο π. Βολοκολάμσκ Θεόδωρος.
14-09-1909. (Παύση 1919).
-
Ο π. Τσελιάμπινσκ και Τριάδος Γαβριήλ.
17-01-1910. (Παύση 30-09-1919).
-
Ο π. Τομπόλσκ και Σιβηρίας Βαρνάβας.
28-08-1911.
-
Ο π. Σεβαστουπόλεως
Μόδεστος. 04-08-1913.
-
Ο π. Σεμιρέτσι και
Βέρνης Σέργιος.
01-12-1913. (Άρση καθαιρέσεως 1919).
-
Ο π. Μοζάισκ Δημήτριος.
18-05-1914.
-
Ο π.
Ενοταέβου Λεόντιος. 28-09-1914. (+ 23-06-1919).
-
Ο π. Αλάσκας Φίλιππος.
06-08-1916. (Παύση Απρίλιος 1919).
|