Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κυρός Ιερόθεος. (1877-1920).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ανθουλίδης γεννήθηκε το 1877 στη Χαλκηδόνα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1899 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι η νυν κρατούσα γνώμη περί της μεταξύ του Κυρίου και του Αβγάρου αλληλογραφίας ουχ η μάλλον ορθή εστί". Στις 19 Δεκεμβρίου 1899 χειροτονήθηκε Διάκονος στον Ιερό Ναό Αγίας Ευφημίας Χαλκηδόνος από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Γερμανό. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος και Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Ηρακλείας για ενάμιση έτος επί Μητροπολίτου Ιερωνύμου. Κατόπιν προσελήφθη στα Πατριαρχεία, όπου υπηρέτησε ως Διάκονος της σειράς, από τις 16 Νοεμβρίου 1903 ως Τριτεύων και από τις 11 Μαΐου 1905 ως Δευτερεύων των Πατριαρχικών Διακόνων. Στις 8 Οκτωβρίου 1906 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Παραμυθίας και Φιλιατών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κυζίκου Αθανάσιο,  Πελαγωνείας Ιωακείμ, Μηθύμνης Στέφανο, Χίου Κωνσταντίνο, Μαρωνείας Νικόλαο και Κολωνείας Πολύκαρπο. Στις 30 Μαΐου 1909 εξελέγη Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης. Προσβληθείς από γρίπη εκοιμήθη στις 10 Απριλίου 1920.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Ιουλίου 2018.