Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Προικοννήσου κυρός Νικόδημος. (περ. 1858-1920).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νικόδημος Παπαδόπουλος γεννήθηκε περί το 1858 στην Κούταλη της θάλασσας του Μαρμαρά. Υπηρέτησε ως Διάκονος και από τις 5 Ιανουαρίου 1885 ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Κυζίκου. Στις 19 Απριλίου 1892 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Αβύδου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Κυζίκου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νικομηδείας Φιλόθεος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κασσανδρείας Προκόπιο και Κορυτσάς Φιλόθεο. Τον Οκτώβριο του 1900 διορίστηκε Προϊστάμενος της Ιεράς Μονής Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή. Στις 23 Μαΐου 1906 εξελέγη Επίσκοπος Μοσχονησίων και στις 8 Δεκεμβρίου 1911 Μητροπολίτης Προικοννήσου. Εκοιμήθη στις 4 Αυγούστου 1920.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.