Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περιστεράς κυρός Μελέτιος. (1844-1921).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Γεωργιάδης γεννήθηκε στο Νησί της λίμνης Ιωαννίνων το 1844. Το 1863 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Παναγίας Ελεούσης της ήσου Ιωαννίνων Στις 14 Νοεμβρίου 1864 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων Παρθένιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1878 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η αναγκαιότης και το δυνατόν της Θείας Αποκαλύψεως". Διετέλεσε Διευθυντής της Ιερατικής Σχολής της Νήσου της λίμνης Ιωαννίνων από το 1879 και ύστερα. Το 1888 ανέλαβε παράλληλα και καθήκοντα Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Παναγίας Ελεούσης της Νήσου της λίμνης Ιωαννίνων. Στις 15 Ιουλίου 1899 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Περιστεράς έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Σμάραγδο Χατζηευσταθίου, Προϊστάμενο του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως και Μιχαήλ Τριανταφυλλίδη, Προϊστάμενο του Ιερού Ναού Παναγίας Καφατιανής Κωνσταντινουπόλεως. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1899 χειροτονήθηκε στα Ιωάννινα τιτουλάριος Επίσκοπος Περιστεράς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ιωαννίνων Γρηγόριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γρεβενών Δωρόθεο και Παραμυθίας και Φιλιατών Βασίλειο. Εκοιμήθη στη Νήσο των Ιωαννίνων στις 8 Αυγούστου 1921.